nemoci morčat

Dalo by se říci, že morčata mají stejné nemoci jako lidi.K dobré péči o morče patří také předcházení proti těmto nemocím. Zdá se, že morče nebývá často nemocné nebo se alespoň "nemocně nechová". Zrádné je však to, že když už morče nemocně vypadá, bývá většinou pozdě. Zvíře bývá totiž nemocné už delší dobu a pak to nemusí dopadnout nejlíp. Vyžaduje to velkou pozornost a pohotovost majitele. Pokud má morče dostatečnou péči, nemůže jen tak onemocnět. Riziko nemocí u opravdových chovatelů, kteří mají více morčat, je přirozeně větší než u člověka, který chová jen jedno morče. Chovatel morčat naštěstí mívá s těmito zvířaty zkušenosti a je schopen určitou nemoc rychle rozpoznat a poradit si s ní. Moderní léky jako antibiotika morče špatně snáší. Ve střevech se nacházejí baktérie, které majípříznivý vliv na zažívání. Odborníci mluví o dobré "střevní floře". Léčbou antibiotiky se tato rovnováha naruší. Případná léčba musí tedy probíhat velice opatrně. Naštěstí existují také léky, které morčata dobře snášejí. V případě pochyby žádáme prostřednictvím veterináře o radu. 

Co můžeme sami udělat, abychom předešli nemocím nebo uměli rozpoznat jejich příznaky:

  • krmit zvíře v pravidelných intervalech
  • začínat denní jídelníček trochou kvalitního sena
  • zajistit dostatečné množství vitaminu C v potravě
  • nepřekrmovat zvíře určitým druhem potravy, ale krmit ho různorodou stravou
  • denně čistit krmítko a lahvičku nebo misku na pití
  • pravidelně čistit ohrádku
  • morče nikdy nevystavovat přímému slunci, větru nebo dešti
  • zabránit průvanu a vlhkosti v ohrádce
  • Během krmení pečlivě sledovat stav morčete. Má zvířátko chuť k jídlu? Nevypadá nemocně? Má normální trus? Je dostatečně aktivní?
  • Podle potřeby kontrolovat tělesnou teplotu. Normální teplota morčete se pohybuje mezi 37,5 až 39 stupni Celsia. Teprve pak lze hovořit o zvýšené teplotě nebo horečce

Není-li morče v dobré kondici, musíme co nejrychleji zjistit příčinu tohoto stavu a podniknout účinná opatření. Včas zajistíme pomoc veterináře. Čím déle budeme otálet, tím bude obtížnější morče vyléčit. Některé nemoci jsou težké nebo dokonce nevyléčitelné. Snažme se jim proto předejít. Následující popis některých známějších nemocí morčat nám usnadní rozpoznat jejich příčina.


Červi

Morčata, která dostávají přírodní potravu, mohou být občas nakažena červy. Přítomnost červů někdy nemusíme zjistit ze stolice morčete. Příznakem nákazy červy je mazlavá stolice a naježená srst. Při pochybnostech zajdeme k veterináři. Červy lze často jednoduše odstanit některým z léků proti červům.

Kokcidióza

Kokcidióza je nakažení parazity, mikroskopickými organismy kokcidiemi, které ničí stěny a sliznice střev. Mimo tělíčko morčete mohou přežívat tak, že se obklopí schránkou zvanou cysta, kterou opustí až při dostatku vláhy. Stolice morčat s kokcidiózou je rozbředlá, někdy krvavá a tmavě zbarvená. Morče vypadá očividně nemocně, sedí tiše v rohu a chlupy má naježené. Velkou ztrátou tekutin dochází k rychlému hubnutí a vysoušení. Nákaza se šíří výkaly. Jednoduché vyšetření stolice u veterináře může prokázat výskyt této choroby. Kokcidióza se dá vyléčet jednoduše, ale nemoci je lépe předcházet přísnými hygienickými opatřeními. Ohrádka, ve které byla nákaza, se musí důkladně vyčistit a vydezinfikovat, a po dobu dvou týdnů nesmí být používána. Ohradka, lahvička na pití a miska na krmení se samozřejmě musí i nadále udržovat v čistotě. Domníváte-li se, že morče má kokcidiózu, musí co nejdříve dostat vhodné léky.

Nádory

Skutečné nádory se u morčat naštěstí vyskytují velice zřídka a vyskytují se téměř vždy pouze u starých zvířat. Pouze malé procento nádorů lze zjistit pouhým pohledem. Většinou se objevují v těle na dýchacích cestách. Bouličky v kůži nebývají nádory, ale ucpané tukové žlázy nebo abscesy, které musí být někdy odstaněny zvěrolékařem. Úspěšnost léčení nádrou závisí na různých faktorech, které nám může objasnit zvěrolékař.

Nachlazení

Obyčejné nachlazení se u morčat v podstatě nevyskytuje. Zvířatka mají však někdy infekce dýchacích cest, kde je pomoc zvěrolékaře nutná. Někdy se infekce dají vyléčit jednoduchými léky.


Plynatost

V žaludku a ve střevech se během zažívání může vytvořít nadměrné množství plynů, například pod vlivem bakterií a při jednostanné potravě jako je jetel, čerstvá jarní tráva bohatá na bílkoviny a určité druhy zelí. Zvířata se přežerou a pak je začnou zužovat plyny. Žaludek a střeva jsou velice napjatá, bříško zvětšné a bolestivé. Morčeti to způsobuje bolesti, které ve vážných případech mohou způsobit i smrt.
Domácí léčbou je takzvaný "zazračný olejíček", avšak rychlá návštěva veterináře může zvířátku někdy zachárnit život. Když se morče uzdraví, nedáváme mu první dny žádné zelené krmení, ale pouze malé množství lehce stravitelného krmení a sena. Potom ho necháme pomalu navyknou na starou potravu.

Problémy s chrupem

V dolní a horní čelisti má morče vždy po dvou řezácích a čtyřech stoličkách. Zuby morčete neustále roustou a také se neustále obrušují. Alespoň pokud mají dostatečnou příležitost. Řežáky se během jídla třou navzájem o sebe, čímž zůstavají ostré a obrušují se. Když je postavení řezáky v čelistích špatné nebo chybí-li jeden z protilehlých zubů, nedochází k jejich obrušování a zuby mohou vyrůstat z tlamičky jako sloní kly. Morče nemůže tlamu pořádně zavírat a přijímání potravy mu činí potíže. Zuby můžeme uštípnout, ale to problém vyřeší pouze dočasně. Potom zuby musíme uštipávat jednou za čtyři až šest týdnů. Prvním příznakem zubních potížích je to, že morče nedojídá potravu a pomalu hubne, i když o jídlo projevuje zájem. Chrup bychom proto měli pravidelně kontrolovat. Existuje také dědičná vada chrupu, kdy je postavení čelistí špatné. Zvířata s touto vadou jsou vyřazována z chovu.

Dbejme na to, aby mohlo morče bez problémů přijímat potravu. Nenechejme zuby nechat vyrůst tak, aby byly zahnuté a způsobovaly poranění v tlamičce. Na štípání zubů je potřeba odborná pomoc. Potíže s chrupem se často špatně odstraňují. Při nedostatku vitaminu C nemají morčata chuť k jídlu, chrup jim začne žloutnout, vilat se a vypadávat.

Průjem

Průmějem může mít různé příčiny. U krátkodobého průjmu jde většinou o dietní chybu. Příliš mnoho krmení téhož druhu, příliž zeleného krmení nebo náhlý přechod z jednoho druhu krmení na druhý mohou způsobit průjem. V těchto případech dáváme morčeti čtyři dny pouze seno a vodu a stav se většinou zlepší. Potom necháme morče opět si pomalu zvykat na krmení, které dostávalo předtím. Průjem může být také druhotným příznakem některých nemocí. Pokud průjem z neznámých příčin přetrvává, i když morče nemá žádné jiné specifické projevy choroby, můžeme zkusit některé z léků proti průjmu.


Svrab

Svrab způsobuje lysiny na kůži. Nemoc způsobuje roztoč Trixicarus caviae, který způsobuje nesnesitelné svědění. Ve vážných případech zvíře celé vypelichá a vyhubne. Pokud se svrab neléčí, je tato nemoc pro morčata skutečným utrpením, protože si mohou ustavičným škrábáním a hryzáním způsobit rozsáhlá poranění. V mnoha případech ubývá chuti k jídlu. Březí samičky této nemoci zvlášť podléhají a mohou potrati nebo dokonce zahynout. Tato nemoc se jednoduše rozpozná pod mikroskopem. Proto svrabu naštěstí existují dobré léky, nemoc je však důležité v co nejrannějším stadiu zachytit.

Použitá literatura: Morčata (autor: Hans L. Schippers)

© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode